İrlanda'da Dil Eğitimi

İrlanda sıcakkanlı insanları, doğası ve huzurlu bir ülke olmasıyla ve kalitesi eğitim sunmasıyla, İngilizce öğrenmek isteyenlerin tercih ettiği ülkeler arasında yer alır. Dil okulları canlı ve sosyal hayatı barındıran Dublin şehrinde daha çok bulunmaktadır. Ayrıca  Limerick, Galway ve Cork şehirleri de tercih edilmektedir.

 İrlanda’da Gal dili ve İngilizce olmak üzere iki resmi dil vardır. Herkes İngilizceyi çok iyi düzeyde bilir ve konuşur. Ülkede eğitime çok önem verilir ve Dublin İrlanda’nın en önemli eğitim merkezidir. İrlanda’nın da başkenti olan Dublin’de her şey birbirine yakın ve yürüyüş mesafesindedir.

İrlanda’da dil okulu fiyatları İngiltere’ye göre daha uygundur. Para birimi olarak euro kullanılması dil okulları ve yaşam masraflarını daha ekonomik hale getirmektedir.  Ayrıca uzun dönem giden öğrencilerin yasal çalışma izinlerinin olması nedeniyle de popüleritesi artmaktadır. Öğrenciler, 25 hafta üzeri yapılan dil okulu kayıtlarında 8 aylık oturma ve çalışma izni alma hakkına sahip olurlar. Dil eğitimi süresince haftada 20 saat çalışma hakkı verilirken; dil eğitimi sonrasında haftada 40 saat çalışabilme hakkına sahip olurlar. Yalnız 2015 yılında Avrupa Birliği’nin koyduğu bir kuralla full time çalışmalar için belirli bir sınırlama getirilmiştir. Bu sınırlamaya göre öğrenciler 15 Aralık – 15 Ocak arası ve Mayıs ile Ağustos ayları arasında yani toplamda 10 hafta çalışma hakkına sahip olur. Bu nedenle kursa başlangıç tarihini çalışma dönemlerini düşünerek netleştirmek gerekir.

Çalışma izni alabilmek için, İrlanda’ya vardıktan sonra öğrencilerin Garda Ulusal Göçmenlik Bürosuna kayıt yaptırması gerekmektedir. Kayıt sonrasında GNIB oturma izni ve kartı verilir. Kart için ödenen ücret 300 EUR’dur. Nakit ödeme kabul edilmemektedir. Kredi kartı ya da banka kartıyla ödeme yapılmalıdır.

İrlanda vizesi için başvurular VFS GLOBAL ofislerinden yapılır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep’teki ofislerden birine yapılan başvurular, son olarak Ankara İrlanda Büyükelçiliği tarafından değerlendirilir.

Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçiniz. İletişime Geç


YAPILAN YORUMLAR (0)
BİLGİ İSTEK FORMU WHATSAPP